Specials

When it comes to produce, specials are always premium quality, NOT old or dodgy food. We’ve just managed to source at a better price than usual, or we are overstocked!

We will sometimes sell produce as “2nds”, “cooking” or “marked”, but this will always be shown in the produce name on the site.

Fresh Produce

  • Thumbnail
    Special

    Beetroot

    G & P Turnbull Organics ACO#4568 – Lockyer Valley, QLD

    Roasted, grated, boiled, pickled, blitz – beets are one of our kitchens’ staples and we rarely enjoy a meal without a little of this wonderfully colourful, sweet and juicy vegetable on the table. Exceptional nutritional value; especially the greens, which are rich in calcium, iron and vitamins A and C. Beetroots are an excellent source of folic acid and a very good source of fibre, manganese and potassium.

    $3.25($6.96$6.50 / kg)
    500 g
  • Thumbnail
    Special

    Cabbage - Purple

    Mt Whitestone Organics Dem#651 – Lockyer Valley, QLD

    Crunchy, crisp and with a striking colour that brings life to any meal. Perfect to mix in with drumhead cabbage for a colourful sauerkraut.

    $4.98($10.50$9.95 / each)
    Half
  • Thumbnail
    Special

    Carrots - Purple

    Biofarms ACO#12641 – Tassie

    Back in the good old days, all carrots used to be darker in colour, just like these little beauties! Purple carrots contain higher amounts of phenolics (especially anthocyanins) and show higher antioxidant capacity than their orange and yellow counterparts, which means they are super good for you!!

    $4.98($11.00$9.96 / kg)
    500 g
  • Thumbnail
    Special

    Celery - Bunch

    Lockyer Valley Organics SX#20001 – Mt Sylvia, QLD

    So crunchy, so flavoursome, so good for you! Be naughty and use a stalk to scoop up some peanut butter with the kids…

    $4.98($11.00$9.95 / each)
    Half
  • Thumbnail
    Special

    Onions - Brown - Medium

    Cafresco Organics NASAA#3362 – Kooweerup, Victoria

    Onions are foundation of most meals in our cuisine. Not only to they add their distinctive flavour and aroma to our dishes, they are also full of medicinal qualities that can be attributed to their widespread use across the world. High in vitamin C and a good source of fibre, onions are sodium, fat, and cholesterol free and provide a number of other key nutrients. Has been for ages recognised as a powerful anti-imflammatory.

    $3.98($9.50$7.96 / kg)
    500 g
  • Thumbnail
    Special

    Parsnips

    Bauer Organic Farm ACO#4151A – Lockyer Valley, QLD

    Distinctive flavour, great roasted or in soups. High in Vitamin C it is a powerful anti-inflammatory. Also high content of Vitamin E, which is great for your skin.

    $7.00($15.50$14.00 / kg)
    500 g
  • Thumbnail
    Special

    Potatoes - Washed Dutch Cream Chats (Small sizes ready to use!)

    Bauer Organic Farm ACO#4151A – Lockyer Valley, QLD

    Small dutch cream spuds great for boiling whole, baking, chips or salads.

    $6.50($7.50$6.50 / kg)
    1 kg
  • Thumbnail
    Special

    Potatoes - Sebago

    Ian Holmes ACO#1418 – Guyra NSW

    The Sebago has a golden skin and creamy white flesh with a fluffy texture. A versatile all rounder, great for chips and roast potatoes, but also good for mash and wedges. A naturally gluten-free antioxidant, potatoes are an excellent source of vitamin B6 C and are very low in saturated fat, cholesterol and sodium. These organic beauties are full of the goodness nature intended for you & with an outstanding flavour and texture, you will know the difference.

    $5.95($7.95$5.95 / kg)
    1 kg
  • Thumbnail
    Special

    Pumpkin - Jap (Kent)

    Dieter & Shankari (Organically Grown) – Bundagen NSW

    A hardy, fast growing vine that is one of the most widely cultivated foods on the planet. Very low in calories, no saturated fats or cholesterol & rich in dietary fiber, anti-oxidants, minerals, & vitamins. Makes an awesome dip when roasted & blended with yoghurt, fresh chilli and tarragon.

    $4.50($5.50$4.50 / kg)
    1 kg
  • Thumbnail
    Special

    Oranges - Navel

    Doraville Organics NASAA#2409 – Moorland (Near Taree), NSW

    Fresh picked – sweet and juicy!

    $7.95($8.95$7.95 / kg)
    1 kg
  • Thumbnail
    Special

    Tomatoes - Cherry

    Lower Don Organics ACO#12803 – Whitsundays, QLD

    Small and bursting with sweet, juicy flavour. Rich in vitamins A and C, potassium, and antioxidants. Perfect for salads, pastas, roasting, or snacking.

    $6.00($28.00$24.00 / kg)
    250 g

Eggs, Dairy & Deli

Pantry